Histori

FOTO-HISTORI: Tahir Meha i vrarë pasi nxori veten duke vrarë 9 policë serbë e duke plagosur 2 të tjerë
0

FOTO-HISTORI: Tahir Meha i vrarë pasi nxori veten duke vrarë 9 policë serbë e duke plagosur 2 të tjerë

June 24th, 2017 | by Uran
Një fotografi e rrallë e Tahir Mehës, që qarkullon në internet, ku ai shihet i vrarë pas luftës me forcat jugosllave. Tahiri i ishte kundërvënë me forcë sistemit pushtues jugosllav dhe më 13 maj 1981 në Prekaz vritet...
A frikësohej Enver Hoxha nga Mehmet Shehu? Pse kërkoi vizë nga francezët në vitin 1954? (FOTO)
0

A frikësohej Enver Hoxha nga Mehmet Shehu? Pse kërkoi vizë nga francezët në vitin 1954? (FOTO)

June 21st, 2017 | by PortaliOnline
Studiuesi Armand Plaka ka publikuar në faqen e tij në ‘Facebook’ një faksimile të rrallë të CIA-s. Në dokumentin e deklasifikuar të CIA-s, thuhet se Enver Hoxha ka aplikuar për vizë në ambasadën franceze në vitin...
FOTO-HISTORI: A ishte Enver Hoxha i afërt me ushtarët shqiptarë?
0

FOTO-HISTORI: A ishte Enver Hoxha i afërt me ushtarët shqiptarë?

June 20th, 2017 | by Uran
Enver Hoxha dhe një ushtar i Ushtrisë shqiptare bashkë. Gjatë kohës së komunizmit dhe drejtimit nga Enver Hoxha Shqipëria ia kishte dalë që ta bënte një ushtri masovike në numër, por edhe me armatim të kohës, të...
FOTO-HISTORI: Refugjatët e Çamërisë në kampet e Shqipërisë
0

FOTO-HISTORI: Refugjatët e Çamërisë në kampet e Shqipërisë

June 18th, 2017 | by Uran
Refugjatët shqiptarë të Çamërisë në kampet e Shqipërisë pasi u masakruan nga ushtria greke e Napoleon Zervës.  “Mos harroni Genocidin grekë kundër popullsisë shqiptare të ÇAMËRISË 1944”, shkruan...
Shqipëria dhe Kosova në vitin 1910 përmes fotove
0

Shqipëria dhe Kosova në vitin 1910 përmes fotove

June 16th, 2017 | by PortaliOnline
Ernst Jek (1875-1959) ishte gazetar, publicist dhe shkencëtar gjerman, i cili lindi në Urah (Urach) të Gjermanisë jugperëndimore. Qëndrimi në Turqi në periudhën 1908-1909, gjatë dhe pak kohë pas revolucionit xhonturk,...
Beteja e Kosovës, këta janë princat shqiptarë që luftuan kundër Perandorisë Osmane
0

Beteja e Kosovës, këta janë princat shqiptarë që luftuan kundër Perandorisë Osmane

June 15th, 2017 | by PortaliOnline
Kanë kaluar 628-vjet nga zhvillimi i Betejes së Fushë -Kosovës, ose Beteja e Dardanisë. Ajo u zhvillua më 15 qershor 1389 (sipas kalendarit të ri më 28 qershor).  Kjo betejë u zhvillua midis ushtrive të principatave...
Sot 72 vjet përfundoi tragjedia më e përgjakshme në historinë e njerëzimit
0

Sot 72 vjet përfundoi tragjedia më e përgjakshme në historinë e njerëzimit

May 8th, 2017 | by Uran
Sot bëhen 72 vjet nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, e cila startoi si revansh i forcave fashiste dhe arriti përfundoi si triumf i forcave përparimtare. U zhvillua në 2077 ditë (1 shtator 1939-8 maj 1945 SR), si...
Sot është ditëlindja e Skenderbeut
0

Sot është ditëlindja e Skenderbeut

May 6th, 2017 | by PortaliOnline
Heroi kombëtar Gjergj Kastriot – Skënderbeu ka lindur më 6 maj të vitit 1405, në një familje fisnike të Dibrës, siç ishte ajo e Gjon Kastriotit. Ai u mor peng nga Sulltan Murati dhe luftoi për Perandorinë Otomane...
Fakte të reja për vrasjen e Ali Pashës
0

Fakte të reja për vrasjen e Ali Pashës

May 4th, 2017 | by PortaliOnline
Falë një bashkëpunimi me Auron Taren dhe studiuesin kosovar Bejtullah Destani, gazeta DITA sjell për herë të parë një dokument të rëndësishëm që sfidon atë që kemi ditur deri sot mbi vdekjen e Ali Pashë...
Abazi: Si e takova Holbrooke-un
0

Abazi: Si e takova Holbrooke-un

April 26th, 2017 | by rexhep
Negociatori amerikan Richard Holbrook, tani i ndjerë, ishte diplomati i parë amerikan që takoi publikisht guerilasit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në kohën kur ajo nuk ishte njohur ende nga shumica e vendeve...