kulture

Arta Dobroshi pranon çmimin për filmin “Home” dhe jep mesazh të fuqishëm VIDEO
0

Arta Dobroshi pranon çmimin për filmin “Home” dhe jep mesazh të fuqishëm VIDEO

June 23rd, 2017 | by Uran
Filmi me skenar dhe regji nga Daniel Mulloy ka pranuar Golden Lion, ndërsa Arta Dobroshi ka pranuar çmimin duke treguar se ka jetuar gjysmën e jetës së saj si refugjate. Aktorja Arta Dobroshi ka pranuar kësisoj çmimin që...
Gentë Retkoceri, pjesë e filmit “In the Boston Streets” në Amerikë
0

Gentë Retkoceri, pjesë e filmit “In the Boston Streets” në Amerikë

June 23rd, 2017 | by Uran
Një nga to është aktorja Gentë Retkoceri, e cila flet shqip dhe luan shqip në filmin “In the Boston Streets”. Femra e mençur luan me filozofinë e Niçes, femra e bukur me filozofinë e Kantit ndërsa femra e mençur...
Vdes regjisorja shqiptare në moshën 81 vjeçare
0

Vdes regjisorja shqiptare në moshën 81 vjeçare

June 20th, 2017 | by Uran
Artistja Marianthi Xhako-Qemo ndërroi jetë në moshën 81 vjecare. Regjisorja Marianthi Xhako Qemo, e njohur për kontributin e saj në historinë e kinematografisë shqiptare është ndarë nga jeta në moshën 81 vjeçare....
Jusuf Jusufi i sjellë në libër pedagogët e arsimit shqiptar
0

Jusuf Jusufi i sjellë në libër pedagogët e arsimit shqiptar

June 20th, 2017 | by Uran
“Kujtoj pishtarët e dritës”, është libri që ngërthen në vete pedagogë shqiptarë. Jusuf Jusufi, autor i librit, ka folur të martën në RTK, në kuadër të “Mirëmëngjesi Kosovë” për botimin e tij. Ai tek ka...
Vritet artisti i njohur slloven
0

Vritet artisti i njohur slloven

June 19th, 2017 | by Uran
Sllovenia është shokuar me vdekjen e dhunshme të Gashper Tiçës, artist dhe kryetar i Shoqatës së Artistëve Dramatikë, të cilin, të dielën, në rrethana të pashpjegueshme në banesën tij, në qendrën e Lubjanës së...
“Teatri Profesionist i Prizrenit merr emrin e Bekim Fehmiut
0

“Teatri Profesionist i Prizrenit merr emrin e Bekim Fehmiut

June 19th, 2017 | by Uran
Një gjë e tillë, u bë publike në rrjetin social Facebook, nga kryesuesi i Kuvendit Komunal të Prizrenit Kujtim Gashi, i cili ka theksuar se në mbledhjen e radhës së Kuvendit të Komunës së Prizrenit, do të merret...
Vdes aktori Stephen Furst
0

Vdes aktori Stephen Furst

June 18th, 2017 | by Uran
Stephen Furst, i njohur më së shumti për rolin si Kent “Flounder” Dorfman në filmin e vitit 1978 “Animal House”, ka ndërruar jetë në moshën 63 vjeçare. Aktori thuhet se vdiq për shkak të komplikimeve nga...
Udhëtimi më i bukur drejt vetes!
0

Udhëtimi më i bukur drejt vetes!

June 17th, 2017 | by Uran
ALBJONA RRAPAJ Në realitetin fizik shoh lloj-lloj imazhesh, që më shumë se t’i perceptoj janë vrasëtare për sytë e mi. Duke e soditur botën së jashtmi po më lodh shumë ato cka ajo më përcjell: Politika të...
Filmi ‘Shqiptarët shpëtojnë hebrejtë…’ prezantohet në Pragë
0

Filmi ‘Shqiptarët shpëtojnë hebrejtë…’ prezantohet në Pragë

June 16th, 2017 | by Uran
Në mjediset e ambasadës shqiptare në Pragë u organizua prezantimi i filmit dokumentar “Shqiptarët shpëtojnë hebrejtë gjatë holokaustit” në Luftën e Dytë Botërore. Në vijim të promovimit të historisë dhe...
Aurel Plasari zbulon posterat e filmit ‘Skënderbeu’ që u paraqit në Kanë në vitin 1953 (FOTO)
0

Aurel Plasari zbulon posterat e filmit ‘Skënderbeu’ që u paraqit në Kanë në vitin 1953 (FOTO)

June 16th, 2017 | by Uran
Në këtë film kanë luajtur aktorët Naim Frashëri, Besa Imami, Avdije Alibali dhe disa aktorë të njohur rusë. Studiuesi i njohur Aurel Plasari zbulon një koleksion posterash që vlejnë sa një mijë fjalë. Në këto...